Planujesz wyjazd na stałe do innego kraju? A może właśnie zrobiłeś ten pierwszy krok? W gąszczu niewiadomych nie zapomnij o… sobie. Zobacz, co możesz zrobić, żeby adaptacja do nowych warunków przebiegała możliwie łagodnie.

 1. Jak najczęściej wychodź z domu

Nie rozpoczynaj błędnego koła praca-mieszkanie-komputer. Jak najczęściej wychodź z domu, zwiedzaj okolicę, obserwuj i nawiązuj nowe znajomości. Jeśli nie widzisz celu, wymyśl go sobie. To może być wyjście na kawę czy drobne zakupy, albo spacer po ulicy, na której jeszcze Cię nie było. Polecamy odwiedzenie lokalnych centrów kultury, sportowych i innych tego typu miejsc. Pomocna będzie również lista z lokalnymi atrakcjami przyrodniczymi i zabytkami. Odwiedzanie ich da Ci wiedzę o historii miejsca, w którym mieszkasz. Znajdziesz również swoje ulubione lokalizacje na przyszłość.

2. Ucz się języka

Porozumiewanie się w lokalnym języku, to klucz do znalezienia nowych znajomych, dobrej pracy i lepszego zaadaptowania się do lokalnych warunków. Nieznajomość języka tworzy też w nas wewnętrzną barierę i strach przed ośmieszeniem się. Nie przejmuj się, że mówisz z obcym akcentem. Postaraj się przełamać swoją nieśmiałość. Sprawdź też, czy w pobliżu jest jakaś szkoła, która organizuje kursy dla obcokrajowców. Możesz też skorzystać z zajęć online. Zobaczysz, że po pewnym czasie będzie Ci coraz łatwiej porozumiewać się z lokalną społecznością.

3. W zdrowym ciele zdrowy duch

To nie żart. Regularny wysiłek fizyczny dostarczy Ci morza endorfin. Ułatwi też poznanie najbliższej okolicy. Nie musisz od razu biegać dalekich dystansów czy wykupywać najdroższych karnetów w klubie. Zacznij od spacerów w szybkim tempie, znajdź siłownię na świeżym powietrzu lub postaw na rower. Wszystko, co sprawi, że będziesz się więcej ruszać i rozładujesz emocje, jest dla Ciebie dobre.

4. Bądź aktywny towarzysko

Nie oszukujmy się, człowiek jest “zwierzęciem stadnym”. Dlatego dbaj o kontakty z rodziną i przyjaciółmi. Pokazuj im, jak i gdzie mieszkasz, wysyłaj zdjęcia, rozmawiaj, mailuj, dzwoń. Zadbaj również o to, żeby na emigracji nie być samotnikiem. Dzięki poznanym na miejscu znajomym, lepiej zaadaptujesz się do nowych warunków i szybciej poznasz lokalną kulturę. Wspólne spotkanie, na które każdy przyniesie domowe przysmaki, albo wypad za miasto, mogą być doskonałą okazją do zawiązania nowych znajomości.

 5. Rozwijaj się

Odważyłeś się na wyjazd za granicę, idź za ciosem. Twój pracodawca organizuje kurs lub warsztaty dla pracowników? Skorzystaj z nich. Nie odpuszczaj żadnej okazji, by nauczyć się czegoś nowego. Sprawdź, jakie zajęcia oferuje Ci najbliższa okolica lub e-learning.

Spróbuj rzeczy, na które w Polsce nie było czasu lub nigdy nie przyszły Ci do głowy.

Na emigracji łatwo jest się zatrzymać i stracić perspektywę na bycie lepszym. Codzienna sytuacja potrafi przytłoczyć, dlatego nie daj się pokonać marazmowi. W nowym kraju startujesz z czystą kartką i zaczynasz wszystko od początku. To od Ciebie zależy, jak wspaniały rozdział życia napiszesz.

6. Kontynuuj swoje hobby i pasje

Gry, muzyka, sport? Co dawało Ci największą radość w czasie wolnym w Polsce? Postaraj się kontynuować swoje pasje. Jeśli nie możesz tego robić, znajdź coś podobnego, w czym się zrealizujesz i przewietrzysz głowę. Początek życia na emigracji jest trudny. Trzeba załatwiać dokumenty, pracę, ogarniać mieszkanie. Ważne, żeby ciągła codzienna gonitwa nie sprawiła, że zapomnisz o swoich przyjemnościach. Poświęcenie części czasu na ulubione hobby sprawi, że rozłąka będzie nieco łatwiejsza do zniesienia.

 7. Przelewaj pieniądze tanio, skutecznie i szybko

Jak już się urządzisz i ogarniesz najważniejsze rzeczy, przyjdzie czas na otrzymanie pierwszej wypłaty. Część z niej pewnie trafi do Polski. Nie płać za drogie prowizje w bankach czy kantorach. Na emigracji jesteśmy blisko Ciebie. Z EasySend w każdej chwili możesz skorzystać z wygodnych przelewów walutowych po korzystnym kursie.