Czy Ukrainiec może założyć własną firmę w Polsce?
Polacy uchodzą za wyjątkowo przedsiębiorczy naród: w kraju zarejestrowanych jest około 3 milionów firm, w większości jednoosobowych działalności gospodarczych. Jako Ukrainiec także możesz założyć własną firmę w Polsce. Jak to zrobić? Czy to się opłaca? Sprawdź nasze porady.
Czy każdy Ukrainie może założyć własny biznes w Polsce?
Tak, ale zakres i forma prowadzenia działalności zależy już od sytuacji prawnej przyszłego przedsiębiorcy. Jeśli spełniasz jeden z wymienionych poniżej warunków, to w świetle polskich przepisów możesz założyć własną firmę na dokładnie takich samych zasadach, jak Polak. Wystarczy, że posiadasz:
- Zezwolenie na pobyt stały.
- Zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE.
- Zezwolenie na pobyt czasowy udzielone członkowi rodziny cudzoziemca w celu połączenia z rodziną.
- Zezwolenie na pobyt czasowy udzielone członkowi rodziny cudzoziemca, który posiada pobyt rezydenta długoterminowego UE, przyznany przez inne państwo niż Polska, o ile taka osoba uzasadni swoje zamieszkiwanie w Polsce.
- Zezwolenie na pobyt czasowy udzielone członkowi rodziny cudzoziemca, który posiada pobyt rezydenta długoterminowego UE, przyznany przez inne państwo niż Polska, i który uzasadni swoje zamieszkiwanie w Polsce, jeżeli taki członek rodziny przebywał z cudzoziemcem w innym państwie członkowskim UE i chce razem z nim przebywać w Polsce.
- Zezwolenie na pobyt czasowy udzielone w celu podjęcia lub kontynuacji stacjonarnych studiów wyższych lub stacjonarnych studiów doktoranckich w Polsce.
- Zezwolenie na pobyt czasowy osoby pozostającej w związku małżeńskim, zawartym z obywatelem polskim mieszkającym w Polsce (małżonkowie obywateli polskich mają prawo do prowadzenia działalności gospodarczej, wynikające z faktu małżeństwa, o ile ich podstawą pobytu jest zezwolenie na pobyt czasowy).
- Status uchodźcy.
- Ochronę uzupełniającą.
- Zgodę na pobyt tolerowany.
- Korzystasz w Polsce z ochrony czasowej.
- Ważną Kartę Polaka.
Jeśli nie spełniasz żadnego z tych warunków, to nadal możesz założyć własną firmę w Polsce, ale wyłącznie w formie: spółki komandytowej, spółki komandytowo-akcyjnej, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjnej.
Jak założyć firmę w Polsce?
Choć krążą legendy na temat tego, że załatwianie spraw urzędowych w Polsce jest katorgą, to w rzeczywistości nie wygląda to wcale źle. Świetnym przykładem jest tutaj chociażby proces zakładania działalności gospodarczej. Osoby posiadające profil zaufany mogą to zrobić nawet bez wychodzenia z domu.
W Twoim przypadku najprawdopodobniej potrzebna będzie natomiast minimum jedna wizyta w urzędzie gminy (w celu potwierdzenia wypełnionego formularza) oraz w urzędzie skarbowym (w celu zarejestrowania się jako płatnik VAT lub uzyskania zwolnienia z opłacania podatku VAT).
Aby założyć firmę w Polsce musisz wejść na stronę Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, w skrócie CEIDG. Tam wypełniasz formularz w formie elektronicznej, podając m.in. swoje dane, nazwę firmy oraz profil działalności. Po wypełnieniu wniosku zostanie on wysłany do urzędu gminy, w którym będziesz musiał go jeszcze potwierdzić własnym podpisem.
Kolejnym krokiem jest udanie się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i zgłoszenie się jako płatnik składek. Pamiętaj, że w Polsce obowiązuje tzw. Ulga na Start, co oznacza, że osoby, które po raz pierwszy (lub po długiej przerwie) zakładają działalność gospodarczą, przez 6 miesięcy są zwolnione z opłacania składek na ZUS. Po pół roku przejdziesz natomiast na tzw. Mały ZUS, płacąc około połowę nominalnych składek przez 24 miesiące.
Składki na ZUS stanowią istotny koszt prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Ich wysokość jest uzależniona od przychodów przedsiębiorstwa. Jeśli miesięczne obroty Twojej firmy przekroczą 2,5-krotność płacy minimalnej, wówczas będziesz zmuszony do opłacania pełnych składek. W 2019 roku ich suma przekracza już 1300 złotych miesięcznie.
Oczywiście do tego dochodzą podatki (masz do wyboru różne formy rozliczania się z fiskusem – większość przedsiębiorców decyduje się na skalę podatkową z dwoma progami: 18% i 32%).
Czy własna firma w Polsce się w ogóle opłaca?
Jeśli Twój biznes okaże się strzałem w dziesiątkę, to oczywiście, że własna firma Ci się opłaci. Musisz jednak stworzyć bardzo dokładny biznesplan, by zminimalizować ryzyko porażki. Przez pierwsze dwa i pół roku koszty prowadzenia działalności są relatywnie niskie, dlatego jeśli masz dobry pomysł i wiesz, że pozyskasz klientów, na pewno warto zaryzykować.
Założenie własnej firmy w Polsce przez Ukraińca mieszkającego nad Wisłą jest też korzystniejszym rozwiązaniem, niż zarejestrowanie działalności na Ukrainie i oferowanie usług w sąsiednim kraju. Powód jest prosty: Ukraina nie należy do Unii Europejskiej, stąd wymiana handlowa jest znacznie utrudniona i obwarowana licznymi, bardzo uciążliwymi procedurami.
Na pewno natomiast nie ma sensu kombinować z działalnością na czarno, bo grozi to bardzo poważnymi konsekwencjami. W ostateczności, jeśli zakładasz bardzo skromne początki (chcesz np. świadczyć drobne prace malarskie), możesz zdecydować się na prowadzenie tzw. działalności nierejestrowanej. W Polsce nie trzeba rejestrować firmy, której miesięczny przychód nie przekracza 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę – w 2019 roku jest to 2250 złotych brutto.