Oglądanie bajek i filmów z oryginalną ścieżką dźwiękową i napisami, zajęcia z native speakerem, rozmowy przez Skype’a czy aplikacje komputerowe – który ze sposobów jest najskuteczniejszy? Jak uczyć się języka samodzielnie? Oto 15 prostych sposobów, dzięki którym szybko nauczysz się języka obcego.

Strategii przyswajania języka angielskiego jest wiele, zaczynając od nauki słówek, poprzez pisanie, czytanie, mówienie, kończąc na zabawie i oglądaniu filmów. Czasy, w których żyjemy, dają nam wiele możliwości nauki. Można powiedzieć, że jest ich tak dużo, że ciężko zdecydować się na jakąkolwiek metodę. Jednakże, jeśli chcemy nauczyć się języka angielskiego – języka, którym porozumiewają się wszystkie narody – można korzystać ze wszystkiego, co daje nam taką możliwość. Angielskiego nauczymy się jadąc autem i słuchając radia, czytając codzienną prasę, oglądając filmy bądź pracując z innymi, którzy rozmawiają w danym języku.

 Metoda 1: Zrób listę słów, które uznasz za ważne

Zapewne nie raz słyszałeś o tym, aby nauczyć się 1000 najczęściej używanych słów w języku angielskim. Oczywiście nie ma wśród nich słów typu: seledynowy czy pragmatyczny, czyli takich, których używa się sporadycznie. Wśród nich znajdują się hasła, które pozwolą zrozumieć mówcę oraz porozumieć się z nim.

Bardzo często zdarza się, że podczas czytania nowego artykułu masz ochotę zaznaczyć większość słów oraz nauczyć się ich wszystkich. Na etapie początkującym, jest to błędne myślenie. Warto zatem przygotować swoją własną listę słów, za pomocą których będziesz porozumiewał się z innymi. Można je podzielić na:

  • bardzo ważne i przydatne
  • ciekawe sformułowania
  • słowa, które są niekonieczne, ale mogą się przydać

Metoda 2: Naklejaj kartki w domu, z angielskimi słówkami

Na kartkach możesz pisać nie tylko nowo poznane słówka. Warto obkleić wszystkie przedmioty, które znajdują się w Twoim otoczeniu, na przykład, jeśli na biurku jest lamka, naklej na nią kartkę z napisem a table lamp.

jak się nauczyć angielskiego

Metoda 3: Ucz się słów, wraz z ich wykorzystaniem w zdaniach

Prócz nauki pojedynczych słów, warto poznać zdanie, w którym występuje dane słowo. Metoda ta umożliwia nie tylko dokładne zrozumienie wypowiedzi, ale także pozwala szybciej zastosować dane słowo w przyszłości.

Metoda 4: Powtarzaj na głos

Gdy już opanowałeś listę słów oraz zdań, pamiętaj o tym, aby powtarzać je na głos. Sposób ten ma znaczny wpływ na ich zapamiętanie oraz prawidłową wymowę. Powtarzanie w pamięci nie jest tak skuteczne, jak mówienie na głos.

Metoda 5: Oglądaj filmy, seriale, słuchaj muzyki z oryginalną ścieżką dźwiękową i napisami

To świetny sposób na naukę języka obcego, poprzez rozrywkę, zwłaszcza jeśli jesteś fanem zagranicznych produkcji filmowych czy muzyki. Dzięki tej metodzie poznasz nie tylko nowe słowa, ale utrwalisz usłyszane konstrukcje słowne, wymowę, intonację, a nawet gestykulację odpowiednią dla mieszkańców kraju czy regionu. Zanim jednak zdecydujesz się na ten sposób, warto mieć solidne podstawy, czyli opanować choć trochę angielskich słówek. W przypadku, jeśli Twój angielski nie jest na poziomie zaawansowanym, możesz wybrać bajkę z prostymi dialogami.

Metoda 6: Powtarzaj za lektorem

Nieważne, czy słuchasz muzyki, czy oglądasz serial. Warto jest najpierw przesłuchać całość nawet 2 razy, po czym zatrzymywać dźwięk po każdym zdaniu. Następnie należy powtórzyć za lektorem. Trzeba nie tylko zapamiętać zdanie, ale również poczuć, że mówi się w tempie bardzo podobnym do rozmówcy.

Metoda 7: Czytaj serwisy internetowe, czasopisma, blogi

To metoda również bardzo doceniana podczas nauki języka. Możesz czytać na temat tego, czym się interesujesz. Pamiętaj, że czytając po angielsku, zaczynasz myśleć po angielsku.

Metoda 8: Graj i korzystaj z aplikacji do nauki języków.

Polecamy na przykład te aplikacje:

  • Duolingo – to jedna z najpopularniejszych aplikacji do nauki języków, w tym angielskiego. Idealne rozwiązanie, kiedy mamy chwilę przerwy. Aplikacja działa na zasadzie gry
  • Memrise – poprawną odpowiedź wybieramy spośród kilku dostępnych odpowiedzi
  • Ba ba dum – doskonałe dla osób, które są wzrokowcami. Pozwala szybko zapamiętać słówka
  • Lyrics Training – dla tych, którzy uwielbiają słuchać muzyki. Serwis pozwala zapoznać się ze słowami utworu, a nawet uzupełnić tekst piosenki
  • Lang-8 – na tej stronie można znaleźć kogoś, kto sprawdzi nam błędy w tekście i je poprawi

Popularne programy do nauki angielskiego to m.in. Fiszki, Profesor Henry, EuroPlus+, Angielski – Mówisz i Rozumiesz, Sita język angielski i inne. Jeśli chcesz dowiedzieć się, który program będzie dla Ciebie najbardziej przystępny, skorzystaj z wersji testowych.

Metoda 9: Znajdź swoją porę do nauki

Warto jest spróbować nauki w różnych porach dnia, zarówno w godzinach porannych, jak po południu, w przerwie czy na wieczór. Ucz się o takiej porze, która pozwoli przyswoić najwięcej wiedzy. Powtarzaj, gdy masz tylko wolną chwilę. Najważniejsze jest zachowanie systematyczności. Nie rób tygodniowych przerw. Taka nauka mija się z celem.

nauka angielskiego

Metoda 10: Ucz się jednego tematu przez dany okres czasu

Przykładowo, przez okres tygodnia bądź dwóch, ucz się np. artykułów spożywczych bądź listy prac domowych. Skakanie pomiędzy tematami, np. z ekonomii na prawo, nie jest wskazane. Najlepiej jest wybrać jeden konkretny temat, słuchać nagrań z nim związanych, pisać, uczyć się nowych słówek. W ten sposób nauczysz się konkretnie jednego zagadnienia oraz zyskasz różne punkty widzenia.

Metoda 11: Zajęcia z native speakerem i rozmowy przez Skype’a

To również świetny sposób na naukę języka. Ważne jest, aby lektor był naprawdę dobrym nauczycielem.

Jeśli nie mamy na co dzień możliwości obcowania z ludźmi, którzy porozumiewają się językiem angielskim, można spróbować rozmów przez Skype’a. W Internecie jest wiele ogłoszeń, w których osoby z zagranicy proponują pomoc w nauce języka angielskiego, w zamian oczekując pomocy z języka polskiego. Inaczej sprawa wygląda, jeśli masz znajomego, który chciałby Ci pomóc. Taki człowiek, to skarb!

Metoda 12: Nagraj swój własny dziennik audio

Skoro można pisać pamiętnik, można także nagrywać dziennik audio. Po każdej nauce języka obcego, nagraj krótkie, 2-minutowe przemówienie o tym, czego się nauczyłeś. Odsłuchanie takich nagrań po miesiącu uświadomi Ci, jak duże zrobiłeś postępy!

Metoda 13: Dzień angielskiego – ENGLISH DAY

Wraz z bliskimi Ci osobami, zrób sobie dzień po angielsku. Oznacza to, że będziecie porozumiewać się, pisać na czacie tylko w języku angielskim. Wiele osób ma niestety problem z przełamaniem się i rozpoczęciem konwersacji, dlatego jeden ENGLISH DAY w tygodniu, może okazać się bardzo pomocnym dniem w przyszłości.

szybka nauka angielskiego

Metoda 14: Gdy podczas rozmowy nie zrozumiałeś czegoś, poproś o wytłumaczenie

Osoby, które mieszkają w Anglii i pracują z Anglikami, mają o wiele łatwiej, aby nauczyć się języka. Jeśli podczas rozmowy nie zrozumiałeś czegoś, nie bój się poprosić o powtórzenie bądź wytłumaczenie za pomocą innych słów. Dotyczy to także osób, które przebywają w Anglii. W ten sposób nie tylko dojdziesz do porozumienia ze swoim rozmówcą, ale także wzbogacisz swój zasób słownictwa.

Metoda 15: Ucz się idiomów

Angielskie idiomy bywają trudne do zapamiętania dla Polaków, ponieważ zawierają zupełnie inne odniesienia kulturowe bądź odwołują się do nieznanych Polakom wydarzeń. Trzeba ich po prostu się nauczyć, aczkolwiek zdarza się, że występują także bardzo podobne idiomy do naszych np. wyglądać jak zmokła kura – look like a drowned rat bądź mieć kogoś na oku – keep an eye on sb.

 Te 15 sposobów na naukę angielskiego, stosowane każdego dnia, sprawi, że już po miesiącu będziesz widział naprawdę dobre efekty. Teraz potrzebujesz jedynie motywacji i chęci. Jeśli już je znalazłeś, jesteś gotów do rozpoczęcia nauki! Powodzenia!