Co powinieneś wiedzieć o inflacji
Ze wszystkich stron bombardują nas informacje o inflacji. Ale czy wiesz na czym ona polega i czy wpłynie na kursy walut? Poznaj podstawowe rzeczy, które powinieneś wiedzieć i prognozy walutowe na 2022 r.
Inflacja – czym właściwie ona jest
Najprościej rzecz ujmując, inflacja jest procesem powszechnego wzrostu cen – produktów, surowców energetycznych jak gaz czy węgiel, a także usług. Wiąże się to nie tyle ze zwiększoną wartością tych dóbr, ale ze spadkiem wartości pieniądza. W języku ekonomistów nazywa się to spadkiem siły nabywczej pieniądza. W Polsce poziom inflacji mierzy się tak zwanym wskaźnikiem CPI (Consumer Price Index). Wskazuje on zmiany cen towarów oraz usług i zwykle jest on publikowany co miesiąc. Określając CPI, bierze się pod uwagę m.in. ceny żywności, benzyny, odzieży, komputerów, usług fryzjerskich, wynajmu mieszkań i inne. W strefie euro inflację oblicza się według wskaźnika HICP (Harmonised Index of Consumer Prices).
Niewielka inflacja, za którą idzie wzrost pensji, nie jest zjawiskiem niebezpiecznym i odczuwalnym dla konsumentów. Gorzej, gdy inflacja postępuje gwałtownie, a wynagrodzenia nie rosną. Z takim zjawiskiem mamy do czynienia obecnie w Polsce. Jeżeli trend szybko się nie odwróci, będzie nas stać na mniejszą ilość dóbr i usług. Czy mamy się nastawić na czas zaciskania pasa? Niewykluczone, ale nie panikujmy. Najlepiej regularnie oszczędzać, by nie odczuwać przejściowych wahań wartości złotówki.
Wpływ inflacji na kurs walutowy
Czy inflacja ma wpływ na rynek walutowy? Oczywiście, ale nie wyłączny. Jest po prostu jednym z czynników, które mogą spowodować wzrost lub spadek danej waluty.
Upraszczając, w momencie, gdy inflacja zaczyna rosnąć, zwiększane są stopy procentowe, a sama waluta staje się na rynku atrakcyjniejsza. Nie jest to jednak stały trend. Pamiętajmy, że z inflacją wiąże się utrata siły nabywczej pieniądza (za ten sam produkt płacimy większą kwotę). Na przykład, gdy inflacja w Polsce przekroczy bezpieczny próg, złotówka przestanie być atrakcyjna dla inwestorów.
Prognozy kursów walutowych w 2022
Ekonomiści nieco różnią się w prognozach na najbliższy rok. Niektórzy zapowiadają dalsze osłabienie złotówki, inni, że się nieco umocni. Możemy jednak zapomnieć o euro kupowanym za mniej niż 4,50 zł czy funcie za mniej niż 5,40 zł. Czy to dobra wiadomość dla pracujących za granicą, przesyłających pieniądze do Polski czy na Ukrainę? Teoretycznie tak, bo po wymianie odbiorcy będą mieli więcej lokalnej waluty. Wszystko jednak zależy od inflacji i kolejnych spadków krajowego pieniądza.
Oszczędzanie na przelewach międzynarodowych?
Brzmi dobrze, ale czy to jest możliwe w obecnej sytuacji? W EasySend jak najbardziej. Codziennie dokładamy wszelkich starań, by oferować Wam przelewy po jak najkorzystniejszym kursie. Mamy również niskie prowizje, w porównaniu do banków czy kantorów. Dzięki nam możecie zaoszczędzić nawet do 75% kosztów przelewu i od razu wiecie, jaką dokładnie kwotę otrzyma odbiorca.