Praca wakacyjna w Niemczech – o czym warto pamiętać?
Niemcy przez wiele lat były dla Polaków zdecydowanie najatrakcyjniejszym kierunkiem wakacyjnych wyjazdów do pracy. Od kilku lat tym samym tropem podążają Ukraińcy. Jest co najmniej kilka powodów, dla których planując wyjazd na saksy warto postawić właśnie na Niemcy. W naszym artykule wymieniamy również branże, w których najłatwiej jest znaleźć pracę wakacyjną w Niemczech, podajemy zarobki oraz dzielimy się z Tobą kilkoma praktycznymi wskazówkami. Przeczytaj, aby wycisnąć z wakacyjnego wyjazdu do pracy ile się da!
Ile można zarobić jako pracownik sezonowy w Niemczech?
W Niemczech, podobnie jak w każdym kraju Unii Europejskiej, obowiązuje przepis o płacy minimalnej. W 2020 roku stawka zaoferowana pracownikowi zatrudnionemu na terytorium Niemiec nie może być niższa niż 9,35 euro na godzinę. Zaznaczamy: dotyczy to każdego pracownika, również sezonowego czy zatrudnionego w niepełnym wymiarze godzin.
Ważne!
To jest tylko podstawowa stawka minimalna. Osobne stawki obowiązują w konkretnych zawodach. Więcej o tym przeczytasz w naszym poradniku na temat płacy minimalnej w Niemczech.
Osoby przyjeżdżające na saksy do Niemiec z Polski i z Ukrainy praktycznie zawsze otrzymują stawkę minimalną ustaloną dla danego zawodu, czemu też trudno się dziwić. Pracodawcy nie opłaca się inwestować w pracownika, z którym za chwilę i tak się pożegna. Poza tym w ramach prac sezonowych wykonuje się zwykle najprostsze, a więc i najsłabiej wynagradzane zadania.
Nie zmienia to natomiast faktu, że nawet otrzymując stawkę minimalną w Niemczech, praca sezonowa w tym kraju jest bardzo atrakcyjną opcją dla Polaków i Ukraińców – zwłaszcza osób młodych, w tym studentów.
Warto wiedzieć
Pracownicy sezonowi w Niemczech bardzo często mogą liczyć na dodatkowe benefity ze strony pracodawcy – chociażby bezpłatne wyżywienie czy mieszkanie.
Praca sezonowa w Niemczech: co z podatkiem?
Niemieccy pracodawcy zatrudniający pracowników sezonowych dość często proponują opodatkowanie ich wynagrodzeń ryczałtem. Stawka podatku wynosi wówczas 25% – danina jest łatwa i szybka do obliczenia, co upraszcza formalności. Trzeba jednak pamiętać, że zryczałtowany podatek można zastosować jedynie wtedy, gdy pracownik sezonowy wykonuje swoje obowiązki tylko 18 dni w miesiącu, jego dniówka nie przekracza 68 euro, a stawka godzinowa 12 euro.
Oczywiście wynagrodzenie z pracy sezonowej może być opodatkowane także na zasadach ogólnych. W Niemczech obowiązuje mechanizm podatku progresywnego, co oznacza, że stawka wzrasta od 14% do 42% w zależności od wysokości przychodu podatnika. Najmniej zapłacą osoby, które w danym roku zarobiły do 8.354 euro i w tej grupie prawdopodobnie znajdzie się zdecydowana większość pracowników sezonowych.
Inną opcją jest potraktowanie pracy sezonowej jako „minijob”. Będzie to możliwe wyłącznie wtedy, gdy miesięczny dochód pracownika nie przekroczy 450 euro. Wówczas stawka podatku to zaledwie 2%.
Teraz dobra informacja: niezależnie od tego, jak ostatecznie będzie opodatkowane Twoje wynagrodzenie z tytułu pracy wakacyjnej w Niemczech, masz szansę odzyskać cały zapłacony podatek. Prawo do tego mają osoby, które w danym roku nie przekroczyły kwoty wolnej od podatku – obecnie jest to 8354 euro + 1000 euro zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodu.
Praca sezonowa w Niemczech: prawa pracownika
Oczywiste jest, że niemiecki przedsiębiorca (do tej kategorii zalicza się też rolników czy sadowników) musi zawrzeć z pracownikiem sezonowym umowę. Piszemy „zawrzeć”, a nie „podpisać”, ponieważ w Niemczech umowy zawierane ustnie są tak samo ważne, jak te spisane na papierze. Mimo to pamiętaj: zawsze nalegaj na pisemną formę umowy, w której treści znajdą się wszystkie szczegóły dotyczące zakresu Twoich obowiązków, wysokości wynagrodzenia etc.
Kolejna istotna kwestia: pracodawca nie może Cię dyskryminować ze względu na to, że nie jesteś jego stałym pracownikiem, bo przyjechałeś do Niemiec tylko na kilka miesięcy. Musisz mieć zagwarantowane dokładnie takie same prawa i przywileje, jak pracownicy pełnoetatowi. W szczególności dotyczy to obowiązku wypłacania Ci co najmniej stawki minimalnej.
Gdzie i kiedy szukać pracy wakacyjnej w Niemczech?
Wciąż pokutuje przekonanie, że praca sezonowa w Niemczech to przede wszystkim zbiór szparagów. Niemcy rzeczywiście uwielbiają to warzywo i należą do największych producentów szparagów na świecie. W rzeczywistości jednak nad Renem można znaleźć pracę wakacyjną w wielu innych branżach.
Warto wiedzieć! Sezon na zbiór szparagów w Niemczech zaczyna się już w kwietniu, dlatego jeśli zależy Ci właśnie na tej pracy, to zacznij jej szukać na początku roku.
Zdecydowanie najwięcej ofert pracy wakacyjnej w Niemczech jest w rolnictwie. Niemieccy gospodarze potrzebują pomocy głównie przy zbiorach – na przykład malin i truskawek, ale też jabłek i innych owoców.
Pracowników sezonowych chętnie zatrudnia również sektor gastronomiczny. Niemcy to popularny kierunek turystyczny, stąd zwłaszcza w sezonie wakacyjnym gwałtownie rośnie liczba ofert dla kelnerów, barmanów, kucharzy, pomocy kuchennych etc. Podobnie jest też w hotelarstwie – w sezonie bez większego problemu można znaleźć pracę w charakterze sprzątaczki czy ogrodnika/pracownika gospodarczego.
Ciekawostka
Pracy wakacyjnej w Niemczech w gastronomii i hotelarstwie śmiało można szukać również zimą. Bawaria to bardzo popularny region narciarski, który odwiedzają dziesiątki tysięcy turystów z całej Europy.
Oczywiście pracowników sezonowych w Niemczech zatrudnia się też przy produkcji, w budownictwie (szczególnie potrzebni są niewykwalifikowani robotnicy fizyczni), w logistyce (zwłaszcza operatorzy wózków widłowych) – wynika to z trwającego sezonu urlopowego i konieczności wsparcia zespołów w firmach.
Dlaczego warto pojechać na saksy do Niemiec?
Poza najbardziej prozaicznym powodem, czyli możliwością zarobienia dobrych pieniędzy, praca wakacyjna w Niemczech ma także kilka innych istotnych zalet:
- Najlepszy sposób na szybkie opanowanie języka – podstaw nauczysz się siłą rzeczy, nawet jeśli pracodawca nie wymaga znajomości niemieckiego. To z kolei zaprocentuje, gdy postanowisz poszukać w Niemczech stałej pracy;
- To świetna okazja, by rozeznać się na niemieckim rynku pracy i sprawdzić, czy tamtejsze warunki życia Ci odpowiadają;
- Praca wakacyjna hartuje – zawsze jest bardzo ciężka, bo trzeba ją wykonać szybko, przed końcem sezonu. Po takim doświadczeniu żadna inna praca nie będzie już dla Ciebie wyzwaniem ponad siły;
- Wzbogacenie CV – coraz więcej pracodawców przedkłada doświadczenie zawodowe nad wykształcenie kandydata. Nawet krótka praca w Niemczech będzie więc poważnym atutem, gdy postanowisz poszukać czegoś na stałe czy nad Renem, czy w niemieckiej firmie z odziałem w Polsce lub w Ukrainie;
Przyznasz, że są to bardzo dobre powody, aby podjąć pracę sezonową w Niemczech. Ofert szukaj przede wszystkim w Internecie, w tym na polskich i ukraińskich portalach, gdzie bardzo często ogłaszają się niemieccy pracodawcy.
Jak wysłać zarobione pieniądze z Niemiec do Polski?
Dawno już minęły czasy, kiedy pracownicy sezonowi pracowali nielegalnie, a zarobione pieniądze przewozili zaszyte w podszewkach kurtek. Skorzystaj z szybkich i bezpiecznych przelewów EasySend – pierwszy i co 10. przelew z Niemiec do Polski wyślesz zupełnie za darmo. Za kolejne zapłacisz stałą, niską opłatę, a Twoje pieniądze dotrą do odbiorcy nawet w 10 minut. Sprawdź szczegóły oferty na www.easysend.pl.
Ważne! W związku z wystąpieniem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, od 1 stycznia 2021 EasySend nie realizuje nowych przelewów z Niemiec oraz pozostałych krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Nadal realizowane są przelewy z Polski oraz z Wielkiej Brytanii do wszystkich krajów EOG, również do Niemiec. Jest to sytuacja przejściowa, prosimy o wyrozumiałość.