Powrót z UK do Polski – lista spraw do załatwienia
Dla jednych decyzja o powrocie z emigracji jest konsekwencją tęsknoty za ojczyzną, dla drugich wynikiem chłodnej kalkulacji. Dorobiliśmy się, uzbieraliśmy na mieszkanie czy dom – pora więc wraca i nareszcie być „u siebie”. Ten krok wiąże się jednak z całą masą formalności. Podejdź do sprawy metodycznie i zrób listę rzeczy do załatwienia. Pomoże Ci w tym nasz poradnik.
Urząd skarbowy
Przed opuszczeniem Wielkiej Brytanii koniecznie pobierz formularz P85. Jest on podstawą do ubiegania się o zwrot podatku od brytyjskiego fiskusa. Do formularza trzeba dołączyć druki P45, które przekaże Ci Twój pracodawca zaraz po rozwiązaniu umowy o pracę. Urząd Skarbowy odeśle Ci później te druki pocztą, gdy już wyliczy dokładną wysokość podatku do zwrotu.
Jeśli pracodawca z jakichś powodów nie wydał Ci formularza P45, przekaż skarbówce payslipy. Niestety, znacznie wydłuży to procedurę zwrotu podatku.
Wszystkie wspomniane dokumenty składa się w lokalnym oddziale HM Revenue and Customs. Pamiętaj, że nadpłacony podatek zostanie Ci zwrócony na brytyjskie konto bankowe, dlatego nie zamykaj go przed zakończeniem całej procedury.
Transfer zasiłku dla bezrobotnych z UK
Dobrym sposobem na to, aby zachować dopływ gotówki po powrocie do kraju, jest zarejestrowanie się jako osoba bezrobotna w Wielkiej Brytanii. Możesz to zrobić po rozwiązaniu umowy o pracę, ale pamiętaj, że urzędnik ma prawo zweryfikować, co było tego powodem. Jeśli zostanie Ci przyznany jobseeker’s allowance, to zgodnie z prawem zostanie on przetransferowany do Polski i wypłacany Ci nawet po powrocie do ojczyzny.
Pamiętaj! Powyższa zasada dotyczy wyłącznie zasiłku przyznanego w oparciu o składki na ubezpieczenie społeczne, czyli Contribution-based jobseeker’s allowance.
Brytyjski zasiłek będzie Ci wypłacany jeszcze przez 3 miesiące lub, w szczególnych przypadkach, przez 6 miesięcy. Formalności musisz jednak załatwić jeszcze będąc w UK, TUTAJ dowiesz się jak to zrobić.
Dokumenty poświadczające staż pracy w UK
Zadbaj o to, aby pracodawca wystawił Ci świadectwo pracy. Może to być bardzo przydatne w sytuacji, gdy zechcesz kontynuować karierę w dotychczasowej branży po powrocie do Polski. Pamiętaj jednak, że polska firma może wymagać przetłumaczenia dokumentu przez tłumacza przysięgłego języka polskiego.
Ważne dokumenty podatkowe
Chodzi w szczególności o wspomniane już druki P45 i P60 oraz wszelkie dokumenty, które otrzymałeś z brytyjskiego Tax Office. Mogą Ci się przydać w przyszłości, gdy np. będziesz ubiegać się o brytyjską emeryturę.
Dokumenty dla ZUS-u
Osoby, które pracowały w Wielkiej Brytanii, mogą zaliczyć te lata do okresów składkowych i na tej podstawie ubiegać się o emeryturę z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W tym celu niezbędne jest jednak posiadanie kilku ważnych dokumentów:
- Druk P60 – otrzymujesz go od pracodawcy w UK na koniec każdego roku kalendarzowego,
- Druk P45 – otrzymasz go od pracodawcy za ostatni okres pracy w roku, w którym opuściłeś Wielką Brytanię,
- Payslipy (czyli odcinki wypłat i składek),
- Wszelkie dokumenty, które poświadczają otrzymywanie świadczeń i zasiłków na terenie Wielkiej Brytanii.
Jeśli chcesz ubiegać się o zasiłek w Polsce
Po powrocie do kraju masz oczywiście prawo do otrzymania zasiłku dla bezrobotnych. W tym celu musisz jednak posiadać brytyjski formularz U1, w którym znajdują się informacje na temat okresu zatrudnienia i odprowadzania składek w UK. Taki dokument możesz uzyskać już po przyjeździe do Polski – w jego otrzymaniu pomoże Ci właściwy Wojewódzki Urząd Pracy.
Pamiętaj!
W Wielkiej Brytanii dokument U1 wystawia National Insurance Contributions Office. Formularz wniosku o jego wydanie znajdziesz na stronie internetowej HMRC.
Wypowiedzenie umowy najmu
Przed powrotem do Polski musisz uregulować swoje sprawy bytowe na terytorium Wielkiej Brytanii. Podstawą jest oczywiście wypowiedzenie umowy najmu mieszkania – zrób to z odpowiednim wyprzedzeniem! Pamiętaj, aby wystąpić do właściciela o zwrot kaucji, jeśli ją zapłaciłeś. Warunkiem otrzymania kaucji jest oczywiście przekazanie mieszkania w dobrym stanie.
Ważne! W dniu wyprowadzki umów się z dostawcami mediów na spisanie stanu liczników i poinformuj o zakończeniu wynajmu. Dzięki temu kolejne rachunki nie będą już wystawiane na Twoje nazwisko.
Zamknięcie konta w angielskim banku
Zrób to dopiero po tym, jak już otrzymasz zwrot podatku i odbierzesz wszystkie należne Ci świadczenia socjalne. Zamknięcie konta w brytyjskim banku jest opłacalne w sytuacji, gdy rachunek taki generuje jakieś koszty. Większość kont można przekształcić w rachunki bezpłatne – wystarczy zrezygnować z karty debetowej. Jeśli jednak nie zamierzasz już wracać do UK, po prostu zamknij rachunek i miej problem z głowy.
Bardzo ważną kwestią jest jednak transfer środków z brytyjskiego rachunku do kraju. Możesz to załatwić zwykłym przelewem bankowym, ale wówczas licz się z dość wysokim kosztem takiej operacji. Lepszym rozwiązaniem na pewno będzie skorzystanie z opcji szybkiego przelewu środków z UK do Polski, na rachunek prowadzony w polskim banku czy na pocztę. Unikniesz dzięki temu wysokiej opłaty oraz zagwarantujesz sobie bardzo korzystny kurs przewalutowania. Sprawdź ofertę EasySend, pamiętaj, że pierwszy i co 10-ty przelew zawsze robisz za darmo!
Powrót z UK do Polski z dziećmi
W takiej sytuacji koniecznie zbierz wszystkie dokumenty, które mają związek z Twoimi pociechami. Są to świadectwa szkolne, dokumentacja medyczna, książeczki szczepień, zaświadczenia o otrzymywaniu zasiłków i dodatków itd. Jeśli dziecko urodziło się w UK, to konieczne będzie wyrobienie mu numeru PESEL – możesz to zrobić jeszcze w Wielkiej Brytanii za pośrednictwem konsulatu, który załatwi też sprawę paszportu dla dziecka.
Po powrocie do Polski pamiętaj o wyrobieniu aktualnych dokumentów tożsamości. Zgłoś się też do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w celu otrzymania świadczenia rodzinnego 500+ (przysługuje na pierwsze dziecko przy poziomie dochodów 800 złotych na członka rodziny oraz na drugie i każde kolejne dziecko bez wyjątku).
No i oczywiście – witamy w kraju!