Jeśli decydujesz się na powrót do ojczyzny, to oczywiście chcesz zabrać ze sobą ukochanego pupila. Jak zorganizować transport, aby spełnić wszystkie formalności i na jakie koszty się przygotować? Pamiętasz nasz artykuł na temat przewozu psa z Polski do Wielkiej Brytanii? Tym razem zajmiemy się odwrotną sytuacją, bo przepisy regulujące transport zwierząt domowych obowiązują we wszystkich krajach Unii Europejskiej, również w Polsce.

Odprawa celna dla zwierząt w UK

Na początek dobra informacja. W Wielkiej Brytanii, podobnie jak we wszystkich krajach Unii Europejskiej, nie ma obowiązku zgłaszania zwierząt do odprawy celnej. Oznacza to, że po spełnieniu wymogów weterynaryjnych, możesz swobodnie wywieźć zwierzę domowe z terenu UK do Polski.

No właśnie – wymogi weterynaryjne. Te odnoszą się do: psa, kota i fretki. Właściciele tych zwierząt mają obowiązek poddać je procesowi identyfikacji oraz zaszczepić przed wyjazdem. Szczegóły znajdziesz w dalszej części artykułu.

przewoz kota z uk do polski

Chip dla zwierząt – jaki i dlaczego?

Identyfikacja zwierzęcia polega na wszczepieniu pod skórę pupila specjalnego chipa, który musi być zgodny z jedną z dwóch norm: ISO 11784 lub ISO 11785. Służby graniczne dysponują czytnikami obsługującymi te urządzenia i mogą łatwo sprawdzić, jakie zwierzę właściwie jest przewożone.

Inną dopuszczalną formą identyfikacji jest tatuaż, na który składa się unikalna kombinacja cyfr i liter. Dotyczy to wyłącznie zwierząt, które były poddane identyfikacji przed 3 lipca 2011 roku. Po tej dacie obowiązują już przepisy nakazujące chipowanie pupilów.

Zachipowania zwierzaka może dokonać lekarz weterynarii, w praktycznie dowolnym gabinecie w UK. Koszt wynosi od 10 do maksymalnie 20 funtów.

Szczepienie dla zwierząt przewożonych za granicę

Każdy pies, kot lub fretka przed opuszczeniem terytorium UK musi zostać poddany szczepieniu przeciwko wściekliźnie. Jeśli zwierzę ma zostać zaszczepione po raz pierwszy, to należy to zrobić na minimum 21 dni przed datą wyjazdu. U zwierząt szczepionych po raz kolejny, akceptowane jest podanie dawki przypominającej nawet w dniu wyjazdu.

Pamiętaj!

Jeśli nie masz dowodu na to, że zwierzę było szczepione dawką przypominającą, to służby celne potraktują ostatnie szczepienie jako pierwsze i wówczas będzie liczony termin minimum 21 dni przed datą wyjazdu.

Jeśli Twoje zwierzę jest bardzo młode i nie przeszło jeszcze pierwszego szczepienia, to nie możesz z nim legalnie podróżować. Niezbędne jest posiadanie przy sobie tzw. paszportu, w którym zostało poświadczone, że zwierzę przeszło szczepienie przeciwko wściekliźnie.

Koszt szczepienia przeciwko wściekliźnie jest bardzo zróżnicowany. W Londynie ceny wahają się od 35 do nawet 50 funtów! Jeśli dojdzie do tego procedura wyrobienia paszportu, licz się z wydatkiem na poziomie 70-75 funtów.

Co z pozostałymi zwierzętami?

Masz szczura, chomika, królika, świnkę morską czy patyczaka? Te zwierzęta nie podlegają wymienionym obowiązkom, a więc nie muszą być identyfikowane i szczepione. Możesz je zatem wywieźć z UK bez żadnych dodatkowych formalności.

Jak najlepiej przewieźć zwierzę z UK do Polski?

To może być niezłe wyzwanie, szczególnie jeśli rzecz dotyczy sporych rozmiarów psa. Opcją numer 1 jest oczywiście przejazd samochodem. Może Ci się to wydać całkiem niezłym pomysłem, ale pamiętaj, że do pokonania będziesz mieć kilka tysięcy kilometrów. Czy Twój pupil na pewno dobrze zniesie tę podróż w ciasnym samochodzie?

Jeśli decydujesz się osobiście wrócić ze zwierzakiem do ojczyzny, korzystając z samochodu, koniecznie zainwestuj w dobry transporter, dopasowany do rozmiarów zwierzęcia.

Nie masz samochodu i chcesz skorzystać z transportu lotniczego? To dobry pomysł, ponieważ podróż będzie przede wszystkim znacznie krótsza. Tutaj jednak pojawia się duży problem. Otóż Ryanair, czyli najpopularniejszy wśród Polaków przewoźnik lotniczy, nie świadczy usługi przewozu zwierząt – za wyjątkiem psów-przewodników. Musiałbyś zatem znaleźć linię lotniczą, która zabierze na pokład (a w przypadku większych zwierząt do luku bagażowego) Twojego pupila. Takie usługi świadczą przewoźnicy tradycyjni, czyli raczej nie masz co liczyć na tani przelot.

Zdecydowanie najwygodniejszym i najmniej stresującym rozwiązaniem jest zlecenie przewozu zwierzęcia wyspecjalizowanej firmie. W Internecie bez problemu znajdziesz namiary na takie przedsiębiorstwa, które za rozsądną cenę przetransportują pupila z UK do Polski, oczywiście pod wskazany adres i z gwarancją zapewnienia zwierzakowi najwyższego możliwego komfortu.

Jak pomóc zwierzęciu przetrwać podróż?

Podróż z UK do Polski może być dla Twojego pupila bardzo stresująca i męcząca, dlatego zdecydowanie zalecamy udanie się z nim do weterynarza, który oceni kondycję zwierzęcia i wyda werdykt, czy wyjazd nie zagrozi jego zdrowiu. Jeśli Twój pupil jest bardzo bojaźliwy i masz podejrzenie, że podróż może się dla niego wiązać ze zbyt dużym stresem, poproś o przepisanie środka uspokajającego. Lekarz musi Ci dokładnie wyjaśnić dawkowanie. Pamiętaj, że zwierzętom domowym nie wolno podawać żadnych leków czy suplementów przeznaczonych dla ludzi. Nie zapomnij również zabrać dla niego wodę oraz niezbędny pokarm.

Na koniec jeszcze jedna istotna kwestia. Powyższe zasady obowiązują zarówno w przypadku wyjazdu ze zwierzęciem z UK na stałe, jak i okazjonalnie, np. na święta. Jeśli jednak planujesz krótką wizytę w ojczyźnie, poważnie weź pod uwagę opcję zostawienia pupila pod opieką zaufanych znajomych w Wielkiej Brytanii. Zaoszczędzisz stresu i jemu, i sobie.