Nie jest żadną tajemnicą, że brytyjski rynek pracy na przestrzeni ostatnich lat diametralnie się zmienił – szczególnie z punktu widzenia emigrantów zarobkowych. Czasy, gdy właściwie każda osoba lądująca na Heathrow, Stansted czy w Birmingham z miejsca znajdywała nieźle płatne zatrudnienie, na razie pozostają tylko miłym wspomnieniem. W Wielkiej Brytanii bez pracy jest blisko 1,5 miliona ludzi. Stopa bezrobocia w połowie 2020 roku dobiła do 4%. Płynie z tego prosty wniosek: na brytyjskim rynku pracy warto legitymować się przydatnymi kwalifikacjami zawodowymi, National Vocational Qualifications. Czym dokładnie są NVQ? Czy każdy może je zdobyć? Ile to kosztuje? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

NVQ, czyli Krajowe Kwalifikacje Zawodowe

NVQ można porównać do polskich kursów zawodowych, z tą różnicą, że są one znacznie bardziej zaawansowane (bliżej im wręcz do edukacji na poziomie szkoły policealnej). Celem kursu jest nabycie przez uczestnika praktycznych umiejętności wykonywania jakiegoś zawodu, co zostaje potwierdzone wystawieniem mu stosownego certyfikatu. Jest to bardzo ceniony dokument na brytyjskim rynku pracy, zwłaszcza w szeroko rozumianych branżach technicznych.

Na kurs można się zapisać będąc czynnym zawodowo i dokształcać się po godzinach pracy. Coraz popularniejsze są np. szkolenia online. Kursy NVQ są dostępne również dla uczniów i studentów oraz osób bezrobotnych. Łącznie do wyboru mamy ponad 1300 różnego rodzaju specjalizacji, m.in. z zakresu budownictwa i inżynierii, opieki zdrowotnej, ale też marketingu czy zarządzania nieruchomościami.

To warto wiedzieć

Uzyskanie certyfikatu NVQ jest powszechnie honorowanym poświadczeniem, że dana osoba posiada kwalifikacje zawodowe na poziomie wymaganym przepisami brytyjskiego prawa.

National Vocational Qualifications koszt

Kursy NVQ odbywają się na pięciu poziomach:

  • Poziom 1 – przeznaczony dla osób chcących nabyć najbardziej podstawową wiedzę oraz umiejętności w danym zawodzie.
  • Poziom 2 – nieco wyższy poziom wtajemniczenia, który pozwala kursantowi wykorzystać nabytą wiedzę podczas pracy zawodowej.
  • Poziom 3 – na tym poziomie uczestnik poznaje znaczenie bardziej zaawansowane techniki zawodowe, po ukończeniu kursu może już uchodzić za pracownika wykwalifikowanego.
  • Poziom 4 – przeznaczony dla osób, które chcą wykonywać odpowiedzialną pracę całkowicie samodzielnie, bez konieczności nadzoru ze strony np. mistrza.
  • Poziom 5 – po ukończeniu kursu na tym poziomie uczestnik jest uznawany za specjalistę, który może zarządzać pracą innych osób.

Ile kosztuje kurs na National Vocational Qualifications?

W założeniu kursy te powinny być finansowane przez pracodawcę – choćby częściowo. Innym płatnikiem może być Education and Skills Funding Agency (tylko do poziomu drugiego). W ostatnich latach w Wielkiej Brytanii obserwuje się cięcia budżetowe, na których cierpi również szkolnictwo zawodowe. Pracodawcy również zaciskają pasa, zwłaszcza w czasach największego kryzysu gospodarczego od lat 2008-2009.

Dlatego nie chcąc się oglądać na innych trzeba opłacić kurs z własnej kieszeni. Najbardziej podstawowe szkolenia na poziomie 2. kosztują od 400-450 funtów plus VAT w zależności od specjalizacji. To niemało, zwłaszcza że ceny rosną wraz z każdym kolejnym poziomem. Dla przykładu: zdobycie kwalifikacji inżynierskich na najwyższym poziomie NVQ kosztuje już blisko 2000 funtów plus VAT. W cenie otrzymujemy kurs, certyfikat zdobycia kwalifikacji oraz wniosek do CSCS o wydanie karty pracownika kwalifikowanego.

Można się również natknąć na oferty zupełnie darmowych kursów NVQ. Najczęściej są one przeznaczone dla osób spełniających jedno z poniższych kryteriów:

  • są uczniami lub studentami,
  • pracują w niepełnym wymiarze godzin,
  • zostały zwolnione z pracy lub są zagrożone zwolnieniem,
  • mają bardzo niskie kwalifikacje zawodowe, przez co nie mogą znaleźć zatrudnienia.

W każdym z tych przypadków warto od razu skontaktować się z Education and Skills Funding Agency i zapytać o możliwość odbycia kursu za darmo.

National Vocational Qualifications dostepne kursy

Ile trwa kurs NVQ?

Wszystko zależy tutaj od rodzaju kursu, umiejętności, jakie ma nabyć uczestnik oraz jego indywidualnych predyspozycji. Uzyskanie poziomu drugiego kwalifikacji zawodowych przeciętnie zajmuje około roku. Na każdy kolejny poziom trzeba przewidzieć przeciętnie od 9 do 12 miesięcy.

Gdzie szukać kursów w ramach NVQ?

Oferta tego typu szkoleń jest bardzo szeroka. Prowadzą je zarówno brytyjskie cechy rzemiosła, jak i prywatne szkoły. Najszybciej można je wyszukać w Internecie, zwracając uwagę na to, czy dany kurs odbywa się blisko naszego miejsca zamieszkania.

Poniżej mamy dla Was kilka przydatnych adresów:

NVQ a karta CSCS

Na naszym blogu już jakiś czas temu opublikowaliśmy artykuł na temat pracy na budowie w Anglii. Przybliżaliśmy w nim przeciętne zarobki i przyglądaliśmy się ofertom zatrudnienia. Wspomnieliśmy tam również o karcie CSCS, która – jak się okazuje – ma ścisły związek z National Vocational Qualifications.

National Vocational Qualifications branza T

Ukończenie kursu w ramach NVQ umożliwia uzyskanie karty Construction Skills Certification Scheme, która obowiązuje w Wielkiej Brytanii od 1995 roku i stanowi potwierdzenie kwalifikacji zawodowych w zakresie rzemiosła budowlanego.

Kartę CSCS honorują w zasadzie wszystkie firmy budowlane działające na terytorium UK. Osoba, która się nią legitymuje, bez większego problemu znajdzie zatrudnienie na odpowiedzialnym i dobrze płatnym stanowisku, mogąc wykonywać specjalistyczne roboty budowlane.

Warto tutaj dodać, że w UK wydawane są trzy rodzaje kart CSCS: zielona (potwierdza posiadanie najprostszych kwalifikacji), czerwona (przeznaczona dla praktykantów) oraz niebieska (dla najbardziej doświadczonych i najlepiej wykwalifikowanych pracowników).

Pisząc w dużym uproszczeniu: posiadanie karty CSCS oraz certyfikatu ukończenia kursu zawodowego w ramach NVQ właściwie daje pewność znalezienia atrakcyjnej pracy w branży budowlanej na stanowisku specjalisty.

Słyszeliście kiedykolwiek o National Vocational Qualifications? Może są wśród nas osoby, które już ukończyły taki kurs? Było ciężko? Wpłynęło to na Waszą sytuację zawodową? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.