Darmowe leki w UK – czy Tobie też się należą?
Polscy emeryci na lekarstwa przeznaczają czasami blisko połowę swojej emerytury – to niestety smutna rzeczywistość. Pod tym względem Wielka Brytania przeskoczyła nas o lata świetlne. Jako część rozbudowanego systemu “państwa opiekuńczego”, oprócz różnych benefitów, Państwo zapewnia dostęp do darmowych leków dla dużej części społeczeństwa. W dzisiejszym poradniku podpowiadamy kto i na jakich zasadach może otrzymywać zupełnie darmowe leki w UK. Wbrew popularnej opinii nie są to tylko dzieci i seniorzy.
Leki za darmo, ale nie wszystkie
Od razu musimy wyjaśnić pewną kwestię. Darmowe leki w Wielkiej Brytanii są wydawane wyłącznie na podstawie wypisanej przez lekarza recepty. Nie dotyczy to zatem wszelkiego rodzaju suplementów i środków sprzedawanych bez recepty, jak syropy czy leki na przeziębienie. Warto mieć to na uwadze, aby nie było zaskoczenia w aptece.
Kto może dostać leki za darmo w UK?
Lista osób, którym przysługują bezpłatne leki w UK jest bardzo długa. Znajdują się na niej:
- WSZYSTKIE dzieci do ukończenia 16. roku życia
- Młodzież w wieku od 16 do 18 lat, która uczy się w trybie dziennym,
- WSZYSTKIE osoby powyżej 60. roku życia,
- Osoby chorujące na przewlekłe schorzenia (ich lista regularnie się zmienia, dlatego warto o to zapytać lekarza prowadzącego. Na dziś na liście są m.in. leki na cukrzycę, tarczycę czy serce),
- Kobiety ciężarne,
- Młode mamy, których maleństwo nie ukończyło jeszcze 12 miesięcy.
Ponadto za leki nie muszą płacić osoby, które korzystają z niektórych świadczeń socjalnych, a dokładnie z Income Support, Jobseeker’s Allowance oraz Universal Credit.
To bardzo ważne!
Farmaceuta przed wydaniem bezpłatnych leków ma prawo zażądać okazania dokumentu potwierdzającego nabycie prawa do takiego świadczenia. Najczęściej wystarczy dowód tożsamości i/lub zaświadczenie lekarskie.
Ciekawostką jest również fakt, że w całej Wielkiej Brytanii bezpłatne są wszystkie tabletki antykoncepcyjne przepisane przez lekarza.
Jak otrzymać darmowe leki w UK?
W Anglii, zupełnie inaczej niż w Polsce, płaci się za wypisanie recepty. Osoby, które nie są uprawnione do otrzymywania darmowych leków, ponoszą opłatę w wysokości:
- 8,60 funta za receptę jednorazową,
- 29,10 funta za receptę na leki na okres 3 miesięcy,
- 104 funty za receptę na leki na cały rok.
Po uiszczeniu opłaty odbiera się leki w aptece bez dodatkowego płacenia za nie. De facto więc za kwotę 104 funtów można mieć leki, nawet specjalistyczne, na cały rok. W Polsce o takim rozwiązaniu możemy sobie co najwyżej pomarzyć.
To bardzo ważne!
Powyższe opłaty za wypisanie recepty obowiązują wyłącznie w Anglii. W Szkocji, Walii i w Irlandii Północnej nie pobiera się żadnych opłat za leki na receptę, czyli pisząc wprost: leki w tych krajach są darmowe dla wszystkich.
W uzupełnieniu tej informacji dodajmy, że przywilej ten przysługuje wyłącznie osobom rezydującym w wymienionych krajach. Jeśli więc np. mieszkasz w Anglii, to nie możesz otrzymać bezpłatnych leków np. w Szkocji.
Jak uzyskać zwolnienie z opłaty za receptę?
O zwolnienie, czyli exemption certificate, można się ubiegać w National Health Service (w skrócie NHS) na podstawie wypełnionego przez lekarza (np. pierwszego kontaktu) formularza FP92A. W takim oświadczeniu musi się znaleźć podstawa zwolnienia, czyli np. zdiagnozowanie przewlekłej choroby. Gdy NHS zatwierdzi wniosek, dana osoba będzie już uprawniona do otrzymywania bezpłatnych recept i odbierania darmowych leków w angielskich aptekach.
Gdzie szukać pomocy?
Zawsze możesz skorzystać z pomocy NHS. Na stronie internetowej instytucji znajdziesz m.in. wykaz aptek (zlokalizujesz tę najbliżej Twojego miejsca zamieszkania) oraz najbardziej aktualną listę bezpłatnych leków. Oto adresy stron oddziałów NHS dla poszczególnych krajów UK:
- www.nhs.uk – Anglia
- www.online.hscni.net – Irlandia Północna
- www.nhs24.scot – Szkocja
- www.nhsdirect.wales.nhs.uk – Walia
Darmowe leki dla mieszkańców UK to fantastyczna sprawa i jeden z najlepszych przykładów realizacji idei państwa opiekuńczego – dodajmy do tego m.in. bezpłatne szczepienia dla dzieci (więcej o różnych benefitach pisaliśmy w TYM artykule).
Zdarzyło Ci się skorzystać z darmowych leków w UK? To dobry moment na zostawienie komentarza!