Cold Weather Payment czyli dodatek „do zimnej pogody”
Skala benefitów wypłacanych w Wielkiej Brytanii bywa przedmiotem żartów, ale i zazdrości w innych krajach Europy. Najlepszym dowodem jest Cold Weather Payment, czyli dodatek „do zimnej pogody”. Z perspektywy Polaków mieszkających nad Wisłą brzmi to wręcz absurdalnie, jednak emigranci w UK zdecydowanie powinni się tym benefitem zainteresować i z niego skorzystać. Kryteria otrzymania świadczenia nie są wygórowane, a szczegóły znajdziesz w naszym poradniku.
Czym jest Cold Weather Payment?
Osoby mieszkające w najchłodniejszych regionach Wielkiej Brytanii (warto zajrzeć do naszego artykułu, w którym przyglądamy się „mapie pogodowej” UK) otrzymują dodatkowe świadczenie z tytułu tego, że… jest zimno. Taki dodatek nazywa się właśnie Cold Weather Payment i jest wypłacany automatycznie po spełnieniu określonych kryteriów, które omówimy w dalszej części poradnika.
Skąd masz wiedzieć, czy miejsce, w którym mieszkasz, kwalifikuje się, jako „zimne”? Pomoże Ci w tym specjalna wyszukiwarka udostępniona na stronie rządowej. Wystarczy podać kod pocztowy i już wszystko będzie jasne. Otrzymasz informację, ile dni kwalifikujących się do wypłaty Cold Weather Payment odnotowano w twoim miejscu zamieszkania.
Ile wynosi Cold Weather Payment (dodatek „do zimnej pogody”) w UK?
Kwota dopłaty jest stała i wynosi dokładnie 25 funtów za każdy 7-dniowy okres zimnej pogody, który przypada między 1 listopada a 31 marca. Od razu więc zwracamy uwagę na bardzo istotne ograniczenie: wypłata nie nastąpi, jeśli zdarzy się nagłe załamanie pogody np. w środku lata czy wczesną jesienią.
Pieniądze te są wypłacane wtedy, gdy średnia temperatura w danym regionie wynosi 0 stopni Celsjusza lub mniej przez 7 kolejnych dni. Przykładowo: mieszkasz w Yorku i w okresie od 1 do 14 grudnia włącznie zanotowano tam średniodobowe temperatury na minusie. Oznacza to, że rząd musi Ci wypłacić w sumie 50 funtów dodatku tylko za to, że było zimno.
Kiedy i w jaki sposób jest wypłacany Cold Weather Payment?
Wypłata Cold Weather Payment następuje w ciągu maksymalnie 14 dni roboczych następujących po okresie utrzymywania się niskich temperatur. Środki te zostaną przelane na ten sam rachunek bankowy (lub kasę mieszkaniową), na który beneficjent otrzymuje inne świadczenia socjalne.
Bardzo ważne!
Fakt pobierania Cold Weather Payment nie ma wpływu na prawo do otrzymywania innych zasiłków i benefitów.
Komu przysługuje Cold Weather Payment?
Poza spełnieniem – nazwijmy to tak – „kryterium pogodowego”, trzeba jeszcze kwalifikować się do otrzymywania tego świadczenia od strony czysto formalnej. Dodatek mogą otrzymać wyłącznie osoby, które:
- Pobierają kredyt emerytalny;
- Otrzymują dodatek dla osób o niskich dochodach – Income Support;
- Pobierają zasiłek dla poszukujących pracy – Jobseeker’s Allowance;
- Pobierają dodatek na zatrudnienie i zasiłek pomocowy ESA;
- Otrzymują rentę inwalidzką;
- Mają niepełnosprawne dziecko;
- Pobierają ulgę podatkową na dziecko dotknięte niepełnosprawnością lub inwalidztwem;
- Mieszkają z dzieckiem w wieku poniżej 5 lat;
- Pobierają Universal Credit (tylko osoby niepełnosprawne, chore lub zamieszkujące z dzieckiem poniżej 5. roku życia);
- Otrzymują wsparcie w spłacie odsetek od kredytu hipotecznego (SMI);
Co trzeba zrobić, aby otrzymać dodatek? W zasadzie… nic. Nie trzeba składać żadnego wniosku, ponieważ prawo do pobierania Cold Weather Payment jest nadawane automatycznie wszystkim osobom spełniającym powyższe kryteria, czyli już pobierającym różnego rodzaju zasiłki.
Nieco inaczej wygląda to w przypadku osób, które pobierają Income Support, ale do tej pory nie zgłosiły, że mieszka z nimi dziecko do 5. roku życia – otrzymanie Cold Weather Payment jest zależne od spełnienia obu tych warunków. W takiej sytuacji trzeba się skontaktować z Jobcentre Plus i uaktualnić swoje dane. Tak samo powinny postąpić osoby pobierające Universal Credit oraz każda inna, która uważa, że przysługuje jej ten dodatek – kontakt z Jobcentre Plus pozwoli rozwiać wszystkie wątpliwości.
Ciekawostka
Osoby, którym przysługuje Cold Weather Payment, powinny poinformować swoje centrum emerytalne lub Jobcentre Plus, jeśli w okresie zimnej pogody przebywają w szpitalu. Wpłynie to na wypłatę świadczenia (zostanie ona wstrzymana).
Czym jest Winter Fuel Payments?
Ten rodzaj zapomogi jest bardzo często mylony z Cold Weather Payment, tymczasem są to zupełnie różne świadczenia. Winter Fuel Payments, jak sama nazwa wskazuje, jest dodatkiem do ogrzewania (dosłownie – do zakupu zimowego paliwa). Przysługuje on jednak tylko wąskiej grupie mieszkańców UK i raczej nie znajdzie się w niej zbyt wielu przedstawicieli polskiej emigracji.
Winter Fuel Payments może otrzymywać osoba urodzona przed 5 kwietnia 1954 roku, która pobiera emeryturę państwową (lub ma do niej prawo) albo inny zasiłek socjalny, poza zasiłkiem mieszkaniowym, ulgą podatkową, zasiłkiem na dziecko oraz Universal Credit.
Zapomoga wynosi od 100 do 300 funtów, w zależności od sytuacji życiowej beneficjenta. Jest to pomoc wypłacana jednorazowo – pieniądze są przelewane na konta uprawnionych osób między listopadem a grudniem. Osoby, które wcześniej nie korzystały z takiego wsparcia, muszą złożyć wniosek w Winter Fuel Payment Centre. Wnioski zwykle są przyjmowane do połowy września. Więcej szczegółów, w tym potrzebne dane adresowe, można znaleźć na stronie rządowej.
Przyznać się: kto pobiera dodatek „do zimnej pogody”? Wiedzieliście w ogóle, że jest coś takiego, jak Cold Weather Payment?