Kiedy nie warto leczyć się w Wielkiej Brytanii?
Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii bardzo często decydują się na prywatne leczenie w Polsce, zwłaszcza w nagłych przypadkach. Dlaczego? Powodem zwykle jest duża różnica w kosztach, bariera językowa lub brak czasu. Sprawdziliśmy kiedy warto wrócić do kraju na leczenie, a kiedy jest to zupełnie nieopłacalne.
Przede wszystkim warto pamiętać, że posiadacze karty EHIC – brytyjskiego odpowiednika EKUZ, wracając do kraju mogą w trudnych przypadkach niemal natychmiast dostać się do szpitala, bądź bezpłatnie skorzystać z usług medycznych, za które w Wielkiej Brytanii musieliby pokryć dodatkowe koszty.
European Health Insurance Card – brytyjska karta ubezpieczenia zdrowotnego
Karta EHIC to brytyjski odpowiednik Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Upoważnia ona do częściowo refundowanego bądź darmowego korzystania z wielu usług medycznych w krajach europejskich, w tym również w Szwajcarii.
O kartę mogą ubiegać się:
- osoby pracujące w Wielkiej Brytanii
- osoby powyżej 16 r.ż.
- rezydenci brytyjscy
- mieszkańcy krajów należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego
Wszyscy posiadacze tej karty mogą korzystać z wielu usług medycznych również w innych krajach niż UK, jednakże należy pamiętać o tym, że nie wszystkie zabiegi są refundowane w danym kraju. W Wielkiej Brytanii mogą być bezpłatne, a w Polsce mogą już kosztować. Dlatego decydując się na leczenie w Polsce, warto wcześniej sprawdzić, czy dany zabieg zalicza się do zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, a następnie udać się do przychodni lub szpitala, które mają podpisaną umowę z NFZ.
Kartę EHIC można z łatwością wyrobić uzupełniając dane w tym serwisie internetowym. Jest ona całkowicie bezpłatna, podobnie jak wyrobienie karty EKUZ.
Jak funkcjonuje brytyjska służba zdrowia?
Osoby, które dopiero przyjeżdżają do Wielkiej Brytanii, mogą mieć z tym problem. Aby ubezpieczyć się w NHS – brytyjskiej służbie zdrowia, należy posiadać międzynarodowy numer ubezpieczenia NIN. Mogą go uzyskać w lokalnych urzędach pracy osoby mieszkające na terenie UK, . Następnie należy zgłosić się do najbliższego lekarza GP. W przypadku, jeśli mamy już pracę, w NHS powinien zarejestrować nas pracodawca.
Lekarz GP – General Practitioner – działa podobnie jak w Polsce, zatem można go porównać do lekarza pierwszego kontaktu. Większość usług jest bezpłatna. I tu zaczynają się problemy. Otrzymanie skierowania do lekarzy specjalistów, jest jak najbardziej osiągalne, zatem można leczyć się na Wyspach. Natomiast usługi okulistyczne i stomatologiczne należą do usług płatnych, nierefundowanych przez NHS. Okazuje się zatem, że większość Polaków preferuje przyjazd do Polski na leczenie w kraju uzębienia bądź wzroku, ponieważ w Wielkiej Brytanii w takich przypadkach należy pokryć część lub całość kosztów związanych z leczeniem. Ponadto, jeśli podejmujemy decyzję nawet o płatnym leczeniu w Polsce, stanowczo są to mniejsze koszty, niż gdybyśmy mieli wydać na leczenie w UK.
Leczenie planowane – w Polsce czy w Anglii?
Karta EHIC nie obejmuje leczenia planowanego w Polsce, czyli np. badania diagnostycznego, kontynuacji leczenia czy rozpoczęcia leczenia. Aby można było leczyć się bezpłatnie w Polsce, należy uzyskać zgodę lokalnego health commissioner oraz dokument przenośny S2 (dawny formularz E 112). Po okazaniu takiego dokumentu, zarówno szpitale jak i przychodnie w Polsce traktują pacjenta zupełnie tak, jakby był tu ubezpieczony. Oznacza to, że leczenie będzie nieodpłatne.
Jeśli pacjent skorzysta w Polsce z planowanych zabiegów, a nie będzie posiadał dokumentu S2, wówczas będzie zobowiązany do poniesienia kosztów leczenia. Dotyczy to również planowanych zabiegów w szpitalu.
Warto dodać, że każdy posiadacz karty EHIC ma prawo również do leków refundowanych na ogólnych zasadach.
Kiedy szpital w Polsce i Wielkiej Brytanii przyjmie nas bezpłatnie?
Każdy posiadacz karty EHIC otrzyma niezbędne świadczenia medyczne zarówno w Polsce, jak i Wielkiej Brytanii, bez skierowania, w przypadku gdy:
- nastąpiło nagłe zachorowanie
- wypadek
- uraz
- zatrucie
- stan zagrożenia życia
Kiedy lepiej leczyć się w Polsce?
Zwykle osoby pracujące na wyspach wolą przyjechać do Polski i tutaj kontynuować leczenie. Po pierwsze, jest to związane z brakiem czasu w Anglii. Po drugie, nie mają ochoty czekać w długich kolejkach. Po trzecie – bariera językowa. I ostatnie: duże różnice w cenie wizyty. Wybieramy leczenie w Polsce, ponieważ koszty prywatnej opieki w Wielkiej Brytanii są bardzo wysokie w porównaniu z tym, jakie kwoty ponosi się za prywatne leczenie w Polsce. Ponadto, wracając do kraju, bardzo często chcemy jak najlepiej zagospodarować sobie czas, którego w Wielkiej Brytanii może nam brakować. Dlatego też decydujemy się na wizyty u lekarzy.
Reasumując: są plusy i minusy leczenia w Polsce, jak i Wielkiej Brytanii. Jeśli doskwiera nam przeziębienie, niewielki ból, warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu w UK. Jeśli występują poważniejsze urazy np. kręgosłupa, wzroku, warto również zorientować się w UK, zwłaszcza wypytać o refundację oraz terminy wizyt. Być może okażą się one na tyle krótkie, że nie będzie sensu przyjeżdżać do Polski.