Już prawie milion Polaków każdego dnia ciężko pracuje w Wielkiej Brytanii. Brytyjski rynek pracy jest jednym z najbardziej dojrzałych na świecie, a pracownicy nad Tamizą mogą liczyć na szereg przywilejów. Jednym z nich jest oczywiście prawo do urlopu. Jeśli dopiero zaczynasz swoją karierę zawodową na Wyspach, to koniecznie przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak długi urlop przysługuje Ci w UK!
Najważniejsze zasady
Brytyjski Kodeks pracy daje wszystkim zatrudnionym prawo do 5,6 tygodnia pełnopłatnego urlopu w ciągu roku. Jeśli więc pracujesz 5 dni w tygodniu, to analogicznie pracodawca musi Ci udzielić 28 dni wolnego bez żadnego potrącania pensji. Warto natomiast wiedzieć, że każdy pracodawca może udzielić pracownikowi dłuższego płatnego urlopu.
To jest ważne!
28 dni to górny limit urlopu rocznego. Czyli: jeśli pracujesz 6 dni w tygodniu, to nadal masz prawo do tylko 28 dni, a nie 33,6 dnia!
W Wielkiej Brytanii, podobnie jak ma to miejsce w Polsce, za niewykorzystany urlop pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny wypłacany po rozwiązaniu umowy o pracę.
Ponieważ w UK typowy tydzień pracy wynosi 40 godzin (5 dni po 8 godzin), dla ułatwienia sprawy pracodawcom i pracownikom przyjmuje się, że podstawa urlopu dla pracownika etatowego wynosi 12,07% od liczby przepracowanych godzin (nie więcej niż 28 dni).
Pamiętaj!
Ustawowe prawo do urlopu mają tylko pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę. Przywilej ten nie dotyczy pracowników kontraktowych i samozatrudnionych.
Każdy pracownik zatrudniony w UK korzysta także z przywilejów określonych w Kodeksie pracy. Są to:
- Prawo do otrzymywania wynagrodzenia podczas urlopu,
- Prawo do naliczania urlopu macierzyńskiego, ojcowskiego i adopcyjnego,
- Prawo do naliczania urlopu wypoczynkowego podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim,
- Prawo do zażądania urlopu w czasie przebywania na zwolnieniu lekarskim.
Praca w niepełnym wymiarze godzin
W takim przypadku obowiązuje dokładnie taka sama zasada, jak przy pełnym etacie. Podstawą także jest 5,6 tygodnia rocznie, z tą różnicą, że wskaźnik ten mnoży się przez liczbę dni przepracowanych w tygodniu. Na przykład:
Jan Kowalski pracuje w londyńskiej fabryce 4 dni w tygodniu. Jego urlop wyniesie zatem 5,6 x 4 = 22,4 dnia.
Nieco bardziej skomplikowaną sytuacją jest praca w nieregularnych godzinach, którą często wykonują np. osoby zatrudniane przez agencje pracy czy wykonujące swoje obowiązki w systemie zmianowym. Tutaj przyda się już kalkulator, który jest dostępny na stronie www.gov.uk.
Bank Holidays i dni ustawowo wolne od pracy
Musisz pamiętać, że poza podstawowym urlopem możesz także odpoczywać w dni wolne od pracy – w UK nie brakuje tzw. Bank Holidays. Ponadto w Wielkiej Brytanii są dni ustawowo wolne od pracy, które przypadają w czasie wielkich świąt państwowych.
Tutaj jednak pojawia się istotna różnica w stosunku do przepisów obowiązujących w Polsce. Jeśli Twój płatny urlop wypadnie akurat w okresie jednego z Bank Holidays, to pracodawca nie ma obowiązku zwrócenia pracownikowi tego dnia. Nie ma zatem sytuacji znanej z naszego kraju, w której dni wolne od pracy są niezależne od podstawy urlopu. Często nie ma również możliwości przeniesienia niewykorzystanego urlopu na kolejny rok. Tu bardzo dużo zależy od pracodawcy, ponieważ jest to już jego wolna wola. Czasem z niewykorzystanego urlopu można odebrać jedynie kilka dni i to do określonego przez pracodawcę terminu – zwróć więc uwagę na takie zapisy w umowie.
To bardzo ważne!
Pracodawca może uznać, że każdy Bank Holiday jest po prostu dniem urlopu pracownika, co automatycznie pomniejsza podstawową pulę 28 dni. Pod warunkiem, że otrzymujesz za ten dzień normalne wynagrodzenie.
Pracodawca w UK nie chce mi udzielić urlopu
Pracodawca może odmówić udzielenia Ci urlopu wyłącznie z bardzo ważnego powodu, np. gdy nie ma komu Cię zastąpić, a firma ma akurat bardzo ciężki okres. Jeśli jednak nie ma żadnych logicznych argumentów uzasadniających odmowę, to najlepiej będzie poskarżyć się urzędnikowi związku zawodowego działającego w Twoim zakładzie pracy. Z kim jak z kim, ale ze związkowcami żaden pracodawca nie chce mieć na pieńku.
Jeśli w Twojej firmie nie ma związku zawodowego, to pomocy możesz poszukać w The Advisory, Conciliation and Arbitration Service, w skrócie ACAS. Jest to instytucja udzielająca bezpłatnych porad z zakresu prawa pracy. Pomóc może też lokalne biuro doradztwa obywatelom, czyli CAB (Citizens Advice Bureau).
Według przedstawicieli związków zawodowych w Wielkiej Brytanii coraz częściej dochodzi do łamania praw pracowniczych na tle urlopowym. Teraz, gdy znasz już zapisy brytyjskiego Kodeksu pracy, będzie Ci znacznie łatwiej walczyć o swoje.
View Comments (120)
Witam. Mam problem odnośnie zakończenia umowy o pracę. Sprawa dzieje się w Edinburgh (jeśli ma to znaczenie prawne). Byłem zatrudniony o umowę o pracę od 11 czerwca 2018 do 18 listopada 2019( obecnie okres wypowiedzenia)
Od 11.06.18 do 05.04.19 wykorzystałem 10 dni urlopu, czy przy zakończeniu umowy o pracę mogę liczyć na rekompensatę zaległego urlopu z ubiegłego roku rozliczeniowego jak to mówi księgowa z firmy że "mi przepadł bo się nie upomnialem"?
Oraz druga sprawa ponieważ od 05.04.19 do 18.11.19 wyliczono mi 15.5 dnia urlopu a wykorzystałem przez wakacje 23 dni teraz firma każe mi oddać pieniądze za 7.5 dnia za dużo wykorzystanego urlopu, mimo że moje nadgodziny (kontrakt 40h tygodniowo) których w sumie było 64h w tym okresie rekompensują te 7.5 dni?
Witam, pracuję na umowę o pracę, mam wypowiedzenie miesięczne. Jeżeli dam wypowiedzenie miesiąc wcześniej a w tym czasie bedzie przerwa świąteczna prawie cały miesiąc to wszystko bedzie ok i czy wypłaca mi za pozostały urlop z całego roku? Pozdrawiam
daniel czy jesli mam zmiany 4 dni po 10 godz to urlop mam placony tez za 10 godzin
Według informacji na stronie: http://www.gov.uk/holiday-entitlement-rights osoby pracujące w nieregularnych godzinach (np. pracownicy zmianowi lub pracownicy rozliczani za godziny) mają prawo do płatnego urlopu za każdą godzinę pracy. Więc wydaje mi się, że tak, ale nie jestem prawnikiem, w razie wątpliwości proszę zgłosić się do specjalisty prawa lub do Acas
daniel witam mam pytanie czy jesli pracuje 4 dni po 10 godz i biore urlop to mam placony ten urlop za 10 godz dniowka
Witam. Pytanie dotyczące urlopu płatnego.. Pracuje na czas nieokreślony od 8 lat.. chciałbym wybrać 10 dni urlopu lecz pracodawca powiedział że mi jeszcze się nie należy / nowy urlop od s stycznia zaznaczam / mogę dać tobie bezpłatny .. czy to jest prawne !?
Nie dopisałem że zostało mi dziesięć dni do końca roku.. od Nowego Roku nowy urlop..
Moja Partnerka pracuje w firmie od 3 lat wczoraj zobaczylem ze pracodawca nie odprowadzal jej nin
ani napyslip ani na P60 przy rubryce nin jes 0 do kogo sie zwrucic o pomoc
Najlepiej do Acas lub bezpośrednio do prawnika
Witam.Moj pracodawca zawiesił działalność i z tego co wiem ponownie nie wznowi działalność i.Do dzis nie otrzymałam wypłaty i wynagrodzenia za urlop.zgodnie z prawem w ul pracodawca ma obowiązek rozliczyć się w ostatnim dniu pracy z pracownikiem.Gdzie moge sie udać zeby uzyskać pomoc.
Polecam kontakt z Acas lub bezpośrednio z prawnikiem
Witam mam okazję zmienić pracę na lepszą w miesiącu sierpniu ale mój pracodawca płaci wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy w miesiącu wrześniu czy po złożeniu wcześniejszego wypowiedzenia mam wciąż prawo do otrzymania należnej kwoty... ? Pracuję w firmie full time już 12 lat .
Teoretycznie w Wielkiej Brytanii, podobnie jak ma to miejsce w Polsce, za niewykorzystany urlop przysługuje pracownikowi ekwiwalent pieniężny wypłacany po rozwiązaniu umowy o pracę. Dużo zależy jednak od konkretnych zapisów w umowie, w razie wątpliwości polecam skontaktować się z Acas lub z prawnikiem, je niestety nie za wiele tu mogę pomóc
Witam, moj tato jest zawieszony w pracy, z powodu podejrzenia o kradziez, nie zrobil tego, na kamerach nie jest wyraznie pokazane, wiec nie maja dowodu.Pracuje w sklepie jako sprzatacz.Dostal telefon od menagera , ze powinien sam sie zwolnic , bo istnieje prawdopodobienstwo zwolnienia dyscyplinarnego i tak bedzie lepiej dla niego.Zostalo mu poltora roku do emerytury, pracuje w tej firmie ponad 8 lat i nigdy nie mial nawet worninga.Jak w tym wypadku postapic? BArdzo prosze o porade
Pani Beato, proszę skierować sprawę do prawnika, ja niestety nie wiem jak mogę pomóc w tej konkretnej sytuacji
Witam,
szukam gdzieś informacji, jakie ma prawa kobieta po urlopie macierzyńskim. Czy podobnie jak w Polsce nie można wypowiedzieć umowy, czy nie ma takiej ochrony?
Proszę zajrzeć do tego artykułu, może tam znajdzie Pani odpowiedź na swoje pytanie: https://www.citizensadvice.org.uk/work/rights-at-work/parental-rights/maternity-leave-your-options-when-it-ends/
Zachęcam również do lektury tych artykułów: http://dev.easysend.pl/ciaza-w-uk/ oraz http://dev.easysend.pl/benefity-dzieci-w-uk/